Jesteś tutaj: Start Projektujemy nowe postawy, nie nowe produkty!

Projektujemy nowe postawy, nie nowe produkty!

Share

Czy wiecie, że do produkcji jednego t-shirta zużywa się 20 litrów wody? Codziennie na świecie sklepy sprzedają 5,5 miliona t-shirtów, co oznacza, że co 14 człowiek kupuje codziennie jedną koszulkę. Stare wyrzucone ubrania z materiałów syntetycznych rozkładają się przez setki lat. A co piąte ubranie na świecie pochodzi z Bangladeszu, gdzie w szwalniach w niewolniczych i niezdrowych warunkach pracuje się przez 12 – 14 godzin dziennie, 6 – 7 dni w tygodniu za płacę niepozwalającą godnie żyć.

 

O tych i innych szokujących faktach dotyczących przemysłu odzieżowego, rozmawialiśmy z zagranicznymi partnerami , którzy przyjechali do nas w ramach projektu "European students joining forces on Fair Trade". Projekt ma na celu przybliżenie uczniom idei Sprawiedliwego Handlu oraz rozwijanie świadomości na temat edukacji globalnej. Buduje odpowiedzialność za „nasz” świat, w przeciwieństwie do „mój” świat.  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach odwiedzili partnerzy z Turyny we Włoszech, Getxo z Kraju Basków                       w Hiszpanii oraz z Ludwigshafen am Rhein w Niemczech.

Sprawiedliwy Handel to również „sprawiedliwa” odzież. To też staraliśmy się pokazać naszym gościom podczas wizyty w siedzibie firmy Aryton w Chmielnie oraz podczas warsztatów z tkactwa i haftowania w muzeum we Wdzydzach Kiszewskich. Zaproszeni eksperci dzielili się swoją wiedzą na temat Fairtrade - Krzysztof Rączkowiak opowiedział o bawełnie, jej producentach i ich prawach, a Malwina Maj-Fąkowicz i Kacper Fąkowicz, założyciele i właściciele jedynej w Polsce i jednej z niewielu w Europie firmy szyjącej odzież z bawełny certyfikowanej logiem Fairtrade - Fairpants, opowiadali o początkach swojej firmy i sukcesie, który już osiągnęli.

A co może zrobić każdy z nas?

- kupować mniej,

- sprawdzać producentów i ich praktyki,

- pytać sprzedawców o pochodzenie produktu,

- pisać do producentów z żądaniem zaniechania złych praktyk,

- informować innych i organizować kampanie,

- kupować droższe ubrania lepszej jakości, które przetrwają dłużej,

- kupować odzież używaną,

- nie wyrzucać starej odzieży – przerabiać ją, ozdabiać, lub wymieniać się ze znajomymi.

 

Uczniowie polscy, niemieccy, hiszpańscy i włoscy zakupili odzież używaną i kreatywnie ją przerobili.  Następnie stworzyli kampanie promujące Fairtrade. Efekty swojej pracy zaprezentowali na wybiegu podczas „Sierakowice Fair Fashion Show”. Efekty pracy uczniów podczas wizyty w ZSP w Sierakowicach oraz inne  poczynania grupy projektowej można śledzić na blogu - https://fairtradestudents.tumblr.com/.

 

Zapraszamy również do zakupów bielizny polskiej produkcji certyfikowanej logiem Fairtrade - https://www.fairpants.com/pl/.

Te darmowe aplikacje natomiast (do pobrania na telefon komórkowy) pomogą zweryfikować czy firma której odzież chcesz zakupić nie łamie praw pracowniczych i nie zanieczyszcza środowiska podczas produkcji:

- ubrania – Fair Fashion?

- buty – Change your shoes.

Zapraszamy wszystkich do odpowiedzialnych zakupów.

Aleksandra Klaman-Chmielewska

koordynator projektu

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start Projektujemy nowe postawy, nie nowe produkty!