Jesteś tutaj: Start “Bieg ciągły”

“Bieg ciągły”

Share

W miesiącu październiku 2020 roku jako nauczyciele wychowania fizycznego ZSP w Sierakowicach kolektywnie podjęliśmy się realizacji jednego z projektów promujących zdrowie w naszej szkole. W ramach tych działań na zajęciach wychowania fizycznego wdrożyliśmy w życie projekt autorski pod nazwą “Bieg ciągły”.

 

Polegał on na uświadomieniu uczniom, iż organizm ludzki nie stawia ograniczeń wydolnościowych w czynnościach ruchowych, trwających kilkadziesiąt minut przy zachowaniu określonych reguł. Wyjaśniliśmy tu naturalny proces powstawania zadyszki, czyli “długu tlenowego”, umiejętność wyważenia intensywności tempa do długości czasu wysiłku, niekorzystne skutki wprowadzania interwałów w biegach średnio i długodystansowych, właściwości nawadniania organizmu podczas wysiłku, przyczyny powstawania zakwasów oraz walory zdrowotne długotrwałej czynności ruchowej.

W części aktywizującej fizycznie uczniowie na swoich zajęciach w-f, w grupach klasowych przystąpili do biegu trwającego jedną jednostkę lekcyjną. Bieg ten odbył się na wytyczonym (obrys bieżni wyznaczony przez ławki i pachołki) na wzór mini stadionu obiekcie pełnowymiarowej sali gimnastycznej. Aby wolicjonalnie wspomóc uczniów, w trakcie trwania zbiorowego wysiłku, odtwarzana była muzyka aktywizująca. Dodatkowo uczniowie byli zaopatrzeni w napoje izotoniczne. Należy tu zaznaczyć, iż nauczyciele akcentowali tonowanie tempa biegu i możliwość zejścia z bieżni przez ucznia w każdym momencie próby.

Po zakończeniu każdej z serii “Biegu ciągłego” obserwowaliśmy duży entuzjazm i  zadowolenie uczniów z własnej postawy. Nas nauczycieli niewątpliwie cieszy fakt, iż zanotowaliśmy blisko 100% frekwencję uczniów kończących dany bieg.

Nasz cel został więc osiągnięty, bo dzięki projektowi “Bieg ciągły” sami uczniowie nabrali przekonania, iż stać ich na każdą (nie tylko biegową) długoczasową formę ruchu, którą realizować mogą również we własnym zakresie poza szkołą w swoim wolnym czasie.

W doprecyzowaniu naszych działań nadmieniamy, iż są klasy w szkole, które nie zdążyły przystąpić do wyżej opisanego projektu. Przyczyną jest nałożenie na szkoły z dnia na dzień obowiązku edukacji zdalnej. Jesteśmy jednak przekonani, że z dniem powrotu kształcenia tradycyjnego, wszyscy nasi uczniowie w roku szkolnym 2020-2021, tak jak w minionych latach, przystąpią do projektu “Bieg ciągły”.

Nauczyciele w-f realizujący projekt:
Kamila Gilmajster
Marlena Żeleżnik – Bronk
Przemysław Kowalczuk
Artur Hewelt

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start “Bieg ciągły”