Jesteś tutaj: Start Dziewiętnasta zdalna edycja konkursu NBP

Dziewiętnasta zdalna edycja konkursu NBP

Share

Uczennica I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Sierakowicach - Dominika Płotka wzięła udział w dziewiętnastej edycji konkursu zorganizowanego przez Narodowy Bank Polski. Owocem jej wysiłku jest praca napisana na  temat: „Rola banków centralnych w zmniejszaniu skutków kryzysów gospodarczych”.

 

Praca Dominiki jest podzielona na cztery dopełniające się części. (1) Strona tytułowa, będąca graficzną wizją subiektywnego odczytu tematu wyznaczonego przez organizatorów zadania. (2) Wstęp, w którym autorka opisała specyfikę ekonomiczno-społeczną swojej małej ojczyzny. W tej części pracy uczennica krótko przedstawiła sylwetki znanych w naszej gminie, w Polsce i na świecie wizjonerów ekonomii i polityki (od skali mikro do makro). Osobiście podoba mi się wykazanie ścisłej korelacji pomiędzy ekonomią a sytuacją społeczno-polityczną w różnych skalach. (3) Rozwinięcie to przedstawienie mechanizmów standardowych i niestandardowych stosowanych przez współczesne Banki Centralne o największym wpływie na globalne rynki. Autorka odwołuje się również do działań Narodowego Banku Polskiego jako największej tego typu instytucji w Europie Środkowo-Wschodniej. (4) Podsumowanie jest dowodem na coraz większą dojrzałość społeczną mojej podopiecznej.

Praca jest wzbogacona o wykresy i dane statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego w kontekście Gminy Sierakowice oraz dostępne na stronach poświęconych ekonomii wykresy przedstawiające rozwój koniunktury gospodarczej Stanów Zjednoczonych. Autorka wykorzystała także dostępne materiały i książki o tematyce ekonomicznej. Wszystkie wykorzystane pozycje źródłowe zostały uwzględnione w bibliografii, a w samej pracy znajdują się właściwe przypisy.

Dominika, mimo młodego wieku, napisała pracę poprawną merytorycznie. Sam udział w konkursie uświadomił jej, jak ważne w życiu są takie wartości jak: uczciwość, ciężka praca, przedsiębiorczość oraz nowoczesny patriotyzm ekonomiczny. Po przeczytaniu pracy konkursowej, odniosłem wrażenie, że uczennica dobrze zrozumiała procesy przyczynowo-skutkowe, zachodzące w historii oraz we współczesnej globalnej ekonomii.

Łukasz Reiter

nauczyciel historii

image

 

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start Dziewiętnasta zdalna edycja konkursu NBP