Jesteś tutaj: Start Pierwsze miejsce w konkursie kuratoryjnym

Pierwsze miejsce w konkursie kuratoryjnym

Share

Uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach zajęła I miejsce w Międzyregionalnym Patriotycznym Projekcie Edukacyjnym „Bez Przedawnienia – Prawda i Pamięć o Piaśnicy i Obławie Augustowskiej”.  Konkurs został zorganizowany  przez Pomorskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Podlaskim Kuratorem Oświaty pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

Dominika Płotka to uczennica I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach. Dziewczyna stale rozwijaswoje talenty muzyczne. Jej drugim domem jest Gminny Ośrodek Kultury, gdzie po zajęciach szkolnych pod okiem instruktorów doskonali  grę na instrumentach.Poznaje  też język kaszubski w mowie i w piśmie. Jako wolontariuszka pomaga w schronisku dla zwierząt. Jest także członkiem drużyny harcerskiej. Oto krótka charakterystyka pasji tego młodego człowieka.

W trakcie rozpowszechniania informacji o konkursie, Dominika zgłosiła się do udziału jako pierwsza w szkole. Zaproponowała napisanie piosenki i nagranie teledysku w miejscu zbrodni. Uczennica jest świadoma, że w Piaśnicy mordowano w 1939 r. osoby takie jak Ona - obywateli II RP, aktywnych, utalentowanych – elitę narodu. Jej zamiłowanie do regionalizmu widać na teledysku, nagranym w lasach piaśnickich – miejscu grozy. Uczennica występuje w stroju kaszubskiej panny oraz w mundurze harcerskim, który jest znakiem Polaków mieszkających w Gdyni i Gdańsku. Natomiast symbolem katów z SS, Gestapo i Selbstschutzu jest statysta przebrany w strój hitlerowski.

Symboliczne rekwizyty mają podkreślać tragizm wydarzeń. Walizka to symbol podróży życiowej człowieka. Obrączka w popiele - znak miłości do ojczyzny i bliskich osób. Lustro -symbol przeznaczenia, wiedzy i prawdy, którą odkrywamy w Piaśnicy. Znicz, którego płomień chroni Dominika, to umowny znak żywej pamięci o zabitych, światło w ciemności - symbol wiary, zaś niezapominajki - ulotny symbol przemijania. Popiół ma symbolizować kruchość życia i pozostałości po spalonych ofiarach.

Sam tekst piosenki to zgodna z porządkiem chronologicznymopowieść o zbrodni, będąca głosem pomordowanych, przesłaniem dla nowego pokolenia, przestrogą i apelem o żywą pamięć przekazywaną młodemu pokoleniu. Dominika podkreśliła znaczącą rolę w masakrzeGauleitera Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie - Alberta Forstera. Szczególne wrażenie zrobiło na uczennicy mordowanie dzieci i niepełnosprawnych, uznanych za wrogów Rzeszy Niemieckiej.

„Piaśnicki testament” to utwór uniwersalny, który obrazuje martyrologię narodu Polskiego w czasie II wojny światowej. Jest on apelem do młodego pokolenia o żywą pamięć i kształtowanie swego charakteru dla dobra naszej umiłowanej ojczyzny. Warto  również wspomnieć o wyróżnieniu  dla uczennicy Pauliny Myszk za pracę pt. "6 krwawych płatków żonkili”.

Łukasz Reiter

Link do zwycięskiego filmu pt. " Piaśnicki testament"
https://drive.google.com/file/d/11Ox2F7FGJ69HNzxHMstqO_p5RcNk5knj/view?usp=drivesdk

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: 58 6816270
  • skrzynka epuap  /zspsierakowice/skrzynkaESP/

Znajdź nas

Bądź zawsze na bieżąco. Dołącz do nas w sieciach społecznościowych...

Dziennik elektroniczny

Informacje dla rodziców i uczniówJesteś tutaj: Start Pierwsze miejsce w konkursie kuratoryjnym